ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN
 
 
         2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74. maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle; ''Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar'' hükmü getirilmiştir.
        Bu amaçla İçişleri Bakanlığı tarafından ''Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın'' sloganıyla 2019 yılı ''Yaya Öncelikli Trafik'' yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek kampanya yapılması kararlaştırılmıştır.
        Yıl boyunca yapılacak kampanya faaliyetlerinin başlatılması ve etkin bir farkındalık sağlanması için 6 Şubat 2019 Çarşamba günü saat 12.00-13.30 saatleri arasında tüm il ve ilçelerde eş zamanlı olarak devletin tüm unsurları ile “Trafikte Yaya Önceliği Bilincini” oluşturmak üzere etkinlik düzenlenmesi kararlaştırılmıştır.
        Bu doğrultuda; İlçemizde de  tüm il ve ilçelerle eş zamanlı olmak üzere 6 Şubat 2019 Çarşamba günü 12.00-13.30 saatleri arasında Mustafa Şerbetçi İlkokulu önünden geçen karayolundaki  ışıksız yaya geçidinde İlçe Kaymakamımız A. Atakan ATASOY, kurum amirleri ve öğrencilerimizin katılımıyla ''Yaya Öncelikli Trafik'' etkinliği gerçekleştirilerek sürücülere ve vatandaşlarımıza Kaymakamımız ve görevliler tarafından büroşürler dağıtıldı.