İlçemizde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Törenleri 28 Ekim günü Atatürk Anıtına Çelenklerin sunumuyla başladı. Kaymakamlığımız çelengini Kaymakamımız A. Atakan ATASOY, Belediye Başkanlığı çelengide Belediye Başkan V.  Mete YENİ tarafından sunuldu.
        Çelenk sunma töreninin ardından Kaymakamlığımız tarafından düzenlenen Cumhuriyet Bayramı Bisiklet Turu etkinliği gerçekleştirildi.Kurum Amirleri, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz ile halkımızın yoğun katılımı ile gerçekleşen etkinlik Türk Ocağı binası önünden Kaymakamımız A. Atakan ATASOY' un startı ile başladı.Kaymakamımız burada yapmış olduğu konuşmada " Milli Mücadelenin büyük güçlüklerle ve zorluklarla kazanılmasında milli ve manevi duygulara sahip çıkmamız,birlik ve baraberlik duyguları içinde hareket etmemizin payının büyük olduğunu belirten Kaymakamımız , ilçemizde de birlik ve baraberliği sağlamak adına bu güzel ve anlamlı günde bu etkinliğin yapıldığını belirtti." Bisiklet turu Kızılkara köprüsünden dönülerek tekrar Türk Ocağı Binası önünde İstiklal Marşının okunması ile son buldu.
        Cumhuriyet Bayramı kutlamaları 29 Ekim günü saat 09:30 da Kaymakamlık Makamında  Kaymakamımız A. Atakan ATASOY tarafından tebriklerin kabul edilmesiyle başladı.Ardından saat 10:00 da 9 Haziran stadyumundaki gerçekleştirilen törene geçildi.Törende  Kaymakamımız A. Atakan ATASOY tüm halkımızın ve öğrencilerimizin Cumhuriyet Bayramını kutlayarak günün anlam ve önemini belirten konuşmasını gerçekleştirdi.
        Konuşmasında "Cumhuriyetimizin 95. Kuruluş Yıldönümünü ve cumhuriyet bayramımızı heyecanla gururla onurla ve coşkuyla kutlarken başta kurtuluş mücadelesinin Büyük önderi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere cumhuriyetin ilanına karar veren tüm Türkiye büyük millet meclisi üyelerinin, şehitlerimizin, gazilerimizin ve bu vatanı bizlere emanet eden tüm kahramanlarımızın aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.
Türk tarihinin en büyük bayramı olan, gücünü ve kaynağını hür iradesinden alan ve ulu önder Atatürk'ün "en büyük eserimdir" diyerek bizlere emanet ettiği cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. Yıl dönümüne erişmenin engin gururunu, onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.
Tarihte emsali olmayan bu mücadele sonucunda da milletimizin bağımsız yaşama isteği ve arzusunun ifadesi olarak, Cumhuriyet ilan edilerek bütün dünyaya duyurulmuştur. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize yönelik her türlü saldırının karşısında milletimiz, her zaman dimdik ayakta olacağını, her zaman karşı koyacağını 15 Temmuz gecesinde çok açık bir şekilde göstermiştir.  Bu hain darbe girişiminde milletimiz tıpkı bin yıl önce Malazgirt'te olduğu gibi, bu coğrafyaya vatan olarak sahiplenme konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur. Milletimiz tıpkı 718 yıl önce Söğüt'te, 564 yıl önce İstanbul'da olduğu gibi, Anadolu topraklarını hayat alanı olmanın ötesinde istikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmıştır. Milletimiz, bu ülkeyi kendisine yar etmemek için saldıranlara karşı 100 yıl önce Çanakkale'de, Kut'ül   Ammare'de, Dumlupınar'da ne cevap vermişse, 15 Temmuz'da da aynı cevabı vermiştir. 15 Temmuzda gerçekleştirilmek istenilen hain darbe girişimini bertaraf etmek için gösterilen mücadelenin tüm dünyaya bir kez daha gösterdiği gibi birlik ve beraberliğimize kasteden   odaklar hain emellerini asla gerçekleştiremeyeceklerdir.
Milletimiz şehit ve gazilerimizin aziz hatıraları ve fedakârlıklarını örnek alarak büyük Atatürk'ün emaneti olan Türkiye cumhuriyeti devletini ve onun vazgeçilemez rejimi olan demokrasimizi her türlü tehdit ve tehlikelerden daima koruyacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle başta gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere istiklal harbi kahramanlarımızın ebediyete intikal eden devlet adamlarımızın dökülen kanları ile bu toprakları bizlere vatan yapan ülkesi milleti ve vatanın bölünmez bütünlüğü uğruna canlarını veren şehitlerimizin hatıraları önünde saygıyla eğiliyor. Kahraman gazilerimize en derin şükranlarımı sunuyor. Milletimizin ve tüm İnebolulu hemşerilerimin cumhuriyet bayramını en kalbi duygularımla kutluyor.
Daha nice bayramlara birlik, beraberlik ve huzur içerisinde ulaşmak temennisiyle, hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum. 29 Ekim Cumhuriyet bayramınız kutlu olsun." dedi.
Törende günü anlam ve önemi nedeniyle düzenlenen şiir,kompozisyon ve spor müsabakalarında dereceye girenlere ödülleri verildikten sonra kutlamalar tören geçişiyle son buldu.
           Ardından Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilen, kurumlarımızın ve köylerimizden de 1 takımın katıldığı Cumhuriyet Bayramı Futsal Turnuvası final maçına katılan Kaymakamımız şampiyon olan adliye takımına ve dereceye girenlere ödüllerini takdim etti.