19 Eylül Gaziler Günü saat 11:15 de Atatürk Anıtına çelenklerin konulmasıyla başladı.Çelenk koyma programı İlçe Kaymakamımız A. Atakan ATASOY, Belediye Başkan V. Ayşe BAYSAL, Cumhuriyet Başsavcısı Erkan YILMAZ ,Garnizon Komutanı Kd. Bçvş İrfan TUĞRUL, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Muzaffer YEŞİLYURT, İlçe Emniyet Müdür V.  Ferhat  GÜL,kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, şehit yakınlarımız ve gazilerimizin katılımlarıyla gerçekleşti.
        Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma Askerlik Şubesi Başkanı Kd. Bçvş İrfan TUĞRUL tarafından gerçekleştirildi.Programın ardından ilçemiz Anadolu İmam Hatip Lisesinin adı  düzenlenen törenle   Şehit Arif DEMİREL Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak değiştirildi.Şehidimizin yakınlarının da yer aldığı törende okul tabelası Kaymakamımız A. Atakan ATASOY ve şehidimizin babası Aydın DEMİREL  tarafından asıldı.
         Daha sonra Kaymakamımız A. Atakan ATASOY ve beraberindeki heyet  ile birlikte  Avara Mahallesindeki Kıbrıs Gazisi Yunus HARÇ'ın kabri ziyaret edilerek Kuran Tilaveti gerçekleştirildi. Öğretmenevinde şehit yakınlarımız ve gazilerimiz için düzenlenen yemek programının ardından Sahil Güvenlik Komutalığımıza ait gemi ile deniz turu gerçekleştirildi.
        Kaymakamımız 19 Eylül Gaziler Günü mesajında; "Çanakkale’de düşmana geçit vermeyen, Kurtuluş Savaşımızı zafere taşıyan, son olarak da 15 Temmuz gecesi hain darbe girişiminde, canlarını verip, o yüce makama ulaşan şehitlerimiz ve gazilerimiz, ülkemizin gurur kaynağı, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan  abideleridir.
        Bizler millet olarak, vatanına ve milletine karşı duyduğu sorumluluğu en iyi şekilde yerine getiren gazilerimize ve şehitlik mertebesine ulaşmış olan vatan evlatlarına karşı yapılacak olan en anlamlı teşekkürün, onların bizlere emanet ettiği devletimize, bayrağımıza  ve her geçen gün gelişen demokrasimize sahip çıkmak olduğunun bilinci içerisinde olarak,  bu bilinci bizden sonraki nesillere aktarmakla görevliyiz.
        Ölürsem Şehit, kalırsam Gazi olurum diyerek, vatanını korumak, gerektiğinde canını feda etmek üzere yollara düşen kahraman Gazilerimizi, kahraman Şehitlerimizi, şükran ve rahmetle anıyor, hayatta olan Harp Malulü ve Gazilerimizi minnet ve saygıyla selamlıyorum." dedi.